W obecnych czasach, ze względu na ogromną ilość użytkowanych na co dzień urządzeń elektrycznych, kable można spotkać na każdym kroku. Wraz ze wzrostem ilości urządzeń elektrycznych i elektronicznych, wzrasta problem gromadzących się elektrośmieci. Wiele z elementów sprzętów napędzanych prądem nadaje się do ponownego przetworzenia. Nie inaczej jest z kablami, które prawie w całości mogą zostać poddane recyklingowi.
Jakie metale zdatne do recyklingu wchodzą w skład kabli?
Z dużą ilością niepotrzebnych kabli zmagają się praktycznie wszyscy. Niedziałające ładowarki, kable z przestarzałą wtyczką, lub kable od starego komputera przerzucane z kąta w kąt są źródłem cennych metali, o czym nie wie większość społeczeństwa. Każdy kabel składa się z gumowej otuliny, a także rdzenia, odpowiedzialnego za przenoszenie sygnałów elektrycznych. Rdzeń najczęściej wykonany jest z miedzi lub aluminium, ze względu na ich dobre przewodzenie prądu oraz ciepła.
Miedź i aluminium są metalami, które można całkowicie przetworzyć bez jakichkolwiek strat na jakości. Recykling kabli rozłożony jest na kilka etapów. Kable oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne są zbierane przez skupy urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Następnie kable muszą zostać rozdzielone na poszczególne składniki, aby móc wyizolować sam metalowy rdzeń. Następnie trafia on do specjalnego rozdrabniacza, w którym zostaje zmielony na granulat. Na tym etapie rozdziela się miedź oraz aluminium, które następnie trafiają na stoły separacyjne. Tam zostają ostatecznie rozdzielone oraz przekazane do przetworzenia.
Dzięki skupom kabli możliwe jest pozbycie się zalegających kabli z domu i podreperowanie budżetu domowego. Oddawanie kabli na skup złomu pozwala nie tylko zarobić, ale także zadbać o środowisko. Recykling jest jednym z najefektywniejszych sposobów na pozyskiwanie surowca, jakim jest miedź. Obecnie wydobywanie i produkcja miedzi wiąże się ze zużyciem dużej ilości wody oraz energii. Dzięki odzyskiwaniu miedzi oraz aluminium i ich ponownemu przetworzeniu naturalne złoża i rudy nie są nadmiernie eksploatowane, nie marnuje się wody i energii.