pl
Lokalizacja PL
Lokalizacja PL
Location EN
(+48) 17 744 90 00 Pon - Pt / Mon. - Fri. 07:30 - 15:30 Ławnica 240, 39-331 Chorzelów, POLSKA / POLAND
pl
Lokalizacja PL
Lokalizacja PL
Location EN
(+48) 17 744 90 00 Pon - Pt / Mon. - Fri. 07:30 - 15:30 Ławnica 240, 39-331 Chorzelów, POLSKA / POLAND
Certyfikaty / Certificates
ISO 9001:2008
ISO 14001:2015
Numer 1 / Number 1
w branży / industry
Lider / Leader
W REGIONIE / REGION

Ile miedzi można uzyskać z kilograma kabla?

Miedź jest metalem o bardzo szerokim zastosowaniu. Charakteryzuje się świetnym przewodnictwem elektrycznym, dlatego też znajduje zastosowanie w przewodach elektrycznych. Dodatkowo jest również świetnym przewodnikiem ciepła. Miedź wykorzystywana jest również w samochodach, sprzętach audio oraz wideo, układach scalonych czy magnetronach. Bardzo często znajduje zastosowanie podczas produkcji rur do instalacji wodnych. Ze względu na to, że nie traci swoich właściwości podczas przetwarzania, może być wielokrotnie poddawana procesowi recyklingu.

Ile miedzi można wyjąć z kilogramowego kabla?

Miedź jest jednym z metali, za które skupy oferują najwyższą cenę. To sprawiło, że spora grupa osób pozyskuje ten metal ze starych przewodów elektrycznych i sprzętów. Coraz częściej można spotkać również skupy kabli miedzianych, które skupiają się wyłącznie na tym surowcu. Takie podejście pozwala na ograniczenie zaśmiecania środowiska, a także zmniejszenie wyeksploatowania złóż naturalnych. Ze względu na ciągle rosnące zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny takie działanie ma bardzo duże znaczenie dla środowiska.

Ilość odzyskiwanej miedzi z przewodów elektrycznych jest nazywane w technice recyklingowej wydajnością. Praktyczne obliczenie wydajności danego kabla polega na sprawdzeniu masy odcinka kabla, a następnie wyjęciu z niego miedzianego rdzenia i zważenie go. Wydajność wyrażana jest w procentach. To, ile miedzi można uzyskać z kilograma kabla, jest zależne przede wszystkim od tego, jaki przekrój ma dany przewód.

W przypadku cienkich przewodów elektrycznych, które są najczęściej spotykane, z jednego kilograma kabli można uzyskać około 330 gramów miedzi. Chociaż nie wydaje się to dużo, to biorąc pod uwagę to, że kable raczej znajdują się w większych zwojach, a miedź jest drogim metalem, można w ten sposób dorobić sobie do domowego budżetu.