pl
polski
polski
english
+48 17 744 90 00 Pon - Pt / Mon. - Fri. 07:30 - 15:30 Ławnica 240, 39-331 Chorzelów, POLSKA / POLAND
+48 17 747 80 11 Pon - Pt 07:30 - 15:30 ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec (SSE), POLAND
pl
polski
polski
english
+48 17 744 90 00 Pon - Pt / Mon. - Fri. 07:30 - 15:30 Ławnica 240, 39-331 Chorzelów, POLSKA / POLAND
+48 17 747 80 11 Pon - Pt 07:30 - 15:30 ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec (SSE), POLAND
Certyfikaty / Certificates
ISO 9001:2008
ISO 14001:2015
Numer 1 / Number 1
w branży / industry
Lider / Leader
W REGIONIE / REGION

Konsekwencje wyrzucania elektroniki do śmieci komunalnych

Urządzenia elektroniczne na stałe zagościły w domach większości osób. Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez telefonu, telewizora, komputera, małego AGD czy innych urządzeń elektrycznych. Niestety, mimo prowadzonych kampanii nadal można spotkać się ze sprzętem porzuconym w przydrożnym rowie, czy wrzuconym do śmieci komunalnych. Takie zachowanie ma bardzo negatywny wpływ na środowisko, a osoba, która w taki sposób pozbyła się elektrośmieci, może zostać ukarana naprawdę wysoką grzywną.

Dlaczego nie wolno wyrzucać elektroniki do śmieci komunalnych i jakie są tego konsekwencje?

Elektronika zbudowana jest z wielu elementów i podzespołów, które mogą mieć w swoim składzie szkodliwe substancje. Jeżeli wydostaną się z uszkodzonego sprzętu, mogą prowadzić do zanieczyszczenia środowiska. Przenikając do gleby, wód gruntowych czy powietrza stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.  Wśród pierwiastków i substancji szkodliwych, znajdujących się w różnego rodzaju sprzętach elektronicznych można wymienić: ołów, rtęć, nikiel, chrom czy kadm.

Jeżeli w okolicy nie ma specjalnego śmietnika na elektroodpady, warto rozważyć oddanie elektrośmieci na skup urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Dzięki temu można podreperować swój budżet, jednocześnie pomagając środowisku. Przekazanie uszkodzonych urządzeń profesjonalnej firmie pozwoli na ponowne przetworzenie lub utylizację elementów w przyjazny dla środowiska sposób.

Warto wspomnieć, że niewłaściwe postępowanie z wyrzucanymi sprzętami elektronicznymi może skutkować bardzo dotkliwymi konsekwencjami. Aktualne przepisy za wyrzucenie elektrośmieci do śmieci komunalnych przewidują karę grzywny wysokości 5000 złotych. Jest to naprawdę spora suma, dlatego aby ochronić własne finanse, a także środowisko, warto wyrzucać ten rodzaj odpadów zgodnie z wytycznymi. Należy pamiętać, że to, jaki rodzaj elektroniki zostanie wyrzucony do śmieci komunalnych, nie ma żadnego znaczenia, ponieważ kara będzie taka sama.

Jak widać, konsekwencje z wyrzucania elektrośmieci do odpadów komunalnych może naprawdę obciążyć domowy budżet. Taka wysokość grzywny jest dobrą motywacją dla wielu osób, aby zadbać o środowisko i oddawać elektrośmieci do specjalnych punktów, lub sprzedawać je na skupie. Sprzedaż pozwoli na zarobienie pieniędzy za zepsuty sprzęt, którego nikt już nigdy nie użyje, co jest naprawdę dobrym interesem. Wyrzucanie elektroodpadów bez zwracania uwagi na to, czy trafiają do odpowiedniego kontenera jest działaniem, które może odbić się negatywnie również na naszym zdrowiu i życiu.

Sprzedając elektrośmieci i zalegające sprzęty elektroniczne należy zwrócić uwagę na rodzaj skupu. Tylko profesjonalne skupy, zatrudniające pracowników mających odpowiednią wiedzę i doświadczenie pozwoli na wydobycie ze sprzętu wszystkich elementów nadających się do powtórnego przetworzenia, oraz prawidłowego zutylizowania pozostałych części. Niestety, nadal można spotkać nielegalne skupy, które po wyciągnięciu ze sprzętu elementów które można przetworzyć, resztę usuwa w sposób niekorzystnie wpływający na środowisko.