pl
polski
polski
english
+48 17 744 90 00 Pon - Pt / Mon. - Fri. 07:30 - 15:30 Ławnica 240, 39-331 Chorzelów, POLSKA / POLAND
+48 17 747 80 11 Pon - Pt 07:30 - 15:30 ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec (SSE), POLAND
pl
polski
polski
english
+48 17 744 90 00 Pon - Pt / Mon. - Fri. 07:30 - 15:30 Ławnica 240, 39-331 Chorzelów, POLSKA / POLAND
+48 17 747 80 11 Pon - Pt 07:30 - 15:30 ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec (SSE), POLAND
Certyfikaty / Certificates
ISO 9001:2008
ISO 14001:2015
Numer 1 / Number 1
w branży / industry
Lider / Leader
W REGIONIE / REGION

Utylizacja sprzętu elektronicznego – na czym polega?

Szybki rozwój technologii sprawił, że liczba elektrośmieci w naszym kraju wzrosła w bardzo dużym stopniu. Obecnie ilość tego rodzaju odpadów stanowi problem, z którym wciąż sobie nie radzimy. Aby wspomóc naszą planetę, możemy oddać urządzenia, których nie używamy specjalnym firmom, zajmującym się utylizacją i recyklingiem wszelkich sprzętów elektronicznych.

Czym jest utylizacja sprzętu elektronicznego i w jaki sposób przebiega?

W obecnych czasach niestety wciąż możemy spotkać się z elektrośmieciami wyrzuconymi na środku lasu czy w przydrożnym rowie. Takie zachowuje stanowi naprawdę duże zagrożenie dla środowiska, ponieważ obecne w urządzeniach szkodliwe substancje bez problemu przenikają do gleby i wód, powodując degradację środowiska naturalnego. Jedno małe urządzenie jest w stanie zanieczyścić aż 400 litrów wody bądź 1 metr sześcienny wody. Za wyrzucanie elektrośmieci do normalnych śmietników zgodnie z prawem można otrzymać karę grzywny w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Utylizacja jest procesem, podczas którego z urządzeń elektronicznych usuwane są wszelkie elementy niebezpieczne. Baterie, akumulatory, kineskopy czy tonery drukarskie są źródłem szkodliwych substancji oraz pierwiastków ciężkich, które bezpośrednio zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. W ich skład wchodzi między innymi ołów, kadm, rtęć czy chrom. Kontakt z tymi substancjami może powodować przeróżne choroby.

Dlaczego warto oddawać zużyte sprzęty elektroniczne do utylizacji?

Jako że obecnie coraz głośniej mówi się o ekologii i dbałości o naszą planetę, warto pozbyć się zalegających urządzeń poprzez oddanie ich na skup urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Firmy zajmujące się tego rodzaju skupem poddają pozyskany sprzęt utylizacji i recyklingowi. Elementy urządzeń, które nie zawierają substancji szkodliwych najczęściej trafiają do recyklingu, dzięki czemu zyskują nowe życie. Są to takie części jak: obudowy, wiązki kabli czy podzespoły elektroniczne. Odzyskiwane są takie metale jak złoto, srebro, aluminium bądź miedź.

Odsprzedając zużyte urządzenia elektroniczne na skupie zyskujemy naprawdę sporo. Pierwszym plusem jest możliwość zarobku na rzeczach, które i tak zalegają nam w domu czy mieszkaniu. Drugim plusem jest pozytywny wpływ na środowisko. Poszukując miejsca, w którym będziemy mogli oddać wszystkie nasze elektrośmieci, powinniśmy zainteresować się przedsiębiorstwami posiadającymi doświadczenie oraz umiejętności, dzięki czemu całe urządzenie zostanie potraktowane w odpowiedni sposób. Oddawanie zużytych urządzeń niesprawdzonym osobom może skutkować wyjęciem z nich cennych elementów, a następnie porzucenie reszty bez odpowiedniej utylizacji.

Oddawanie zużytych sprzętów elektronicznych do profesjonalnych skupów jest odpowiedzialnym zachowaniem. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, jak negatywny wpływ na środowisko ma wyrzucanie elektrośmieci w nieprzeznaczonych do tego miejscach, i jak niewiele trzeba, aby postąpić z nimi właściwie. Niektóre firmy zajmujące się utylizacją i recyklingiem odbierają zużyte sprzęty od klienta, dzięki czemu nie musimy podejmować żadnych działań, wystarczy, że zbierzemy wszystkie elektrośmieci w jedno miejsce. Utylizacja i recykling zużytych urządzeń elektronicznych jest działaniem, które poprawia stan naszej planety i ma znaczący wpływ na przyszłość naszą i następnych pokoleń.